Имам една слабост, която с лекота може да ме отскубне от всичките ми лични и професионални задължения за цели дни, при това без да имам никакви угризения за стореното. Тя е събитията в интернет бранша на българския пазар. Събития, които предоставят прекрасната възможност да общуваш с колеги, да завържеш нови запознанства и да станеш свидетел на интересни презентации за пазарните тенденции. Събития като Webit Bulgaria.

Имах възможността да присъствам на първия ден на събора на дигиталната индустрия, оргинизиран от Пламен Русев – един страхотен човек с големи мечти и също толкова големи идеи за тяхната реализация, който имам честта лично да познавам. Беше изпълнен с огромна динамика и разнообразна информация.

Говориха личности със задълбочени знания и завидни презентаторски умения. Но също така и такива със спорна експертиза и видимо неумение да презентират пред публика. За жалост ми направи впечатление, че повечето българи на подиума, особено мениджърите на големи компании като Visa Европа и Мтел, не успяха да задържат вниманието на аудиторията с добър език на тялото, ентусиазъм в тона на говор и цялостно поведение по време на презентациите си. Бяха прекалено притеснени и неподготвени.

Тук искам да благодаря на моите приятели Стефан Русев, Майк Рам, Ивелина Христова и Банко Стоянов за компананията и интересните разговори, които провеждахме през целия ден! Заради срещи с хора като вас харесвам събитията от бранша.

Росен Плевнелиев и Левон Хампарцумян за електронното правителство

Начало на деня постави президентът с обещаваща реч за въвеждането на електронно правителство. Плевнелиев ни увери, че разбира колко важна тази промяна би била за българските администрация и бизнес, както и че той самият прави всичко по своите сили за успешната й имплементация до края на своя мандат. Макар и да бе видимо притеснен, новото представително лице на държавата има готино и усмихнато излъчване на приятен човек. Но оттук нататък неговите действия ще покажат дали е също толкова честен относно своите обещания, колкото е представителен на вид.

Втори говори Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на Уникредит Булбанк, опонира на и допълни думите на президента с изказването, че е невъзможно да съществува електронно правителство на базата на некадърна администрация: „Хаосът не подлежи на автоматизация – първо трябва да рационализираме това, което правим.“

Хампарцумян също така одобри публичния натиск като фактор за въвеждане на реформи.

Даниел Кнап за българския онлайн и офлайн пазар

През целия ден на Webit Bulgaria Summit имаше няколко презентации на английски език. Впечатлен останах от тази на Даниел Кнап, директор рекламни анализи в IHS Screen Digest (AdEx report).

Даниел сподели интересни данни за връзката между БВП (брутния вътрешен продукт) на българската икономика и рекламния пазар. Оказва се че с възстановяването на икономиката на държавата, растат и инвестициите в рекламата. И че също така интернет рекламата у нас избутва онлайн пазара до неговите пикови стойности през 2008 година; преди настъпването на финансовата криза.

„Нужно е да разгледаме как различните медии взаимодействат една с друга и въздействат на пазара,“ каза още Даниел Кнап. „Като пример, българският пазар не е толкова зависим от теливизионната реклама, колкото руския и турския.“ Твърдението му беше доста интригуващо, въпреки че самото сравнение със тези пазари, където има фрапираща разлика в броя потребители и разлики в потребителското поведение, повлияни от народопсихологията, ме озадачи относно своята уместност.

Мобилните плащания

Снимка от панелната дискусия относно финанси, застраховане и банки

Казват, че в близко бъдеще хората ще забравим за разплащанията с кеш и ще изполваме виртуални портфейли на мобилните си устройства. Световни разплащателни лидери вече от години работят в тази насока и вече виждаме завършени продукти на американския пазар като Google Wallet.

Разликата между презентационните умения на Даниел Кнап и Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа за България, бе повече от видима. Въпреки това тя сподели намеренията на компанията да представи мобилните разплащания и на българския пазар.

Но всичко това породи у мен доста въпроси. Има над 3 милиона дебитни и кредитни карти на Visa у нас, издадени от различни финансови институции. От този брой, реално колко са потребителите, които имат желанието и способностите (конкретно – технологията, тоест смартфони) за извършването на мобилни разплащания? И, най-вече, колко търговци ще присвоят тази разплащателна технология? Не е тайна, че все още прекалено много български търговци работят предимно с кеш, а самите потребители предпочитат кеша като начин на плащане.

bTV за ефективността на теливизионната реклама

Ралица Бобичкова от Voyo Bulgaria

Алексaндър Шумарски, директор интернет бизнес в bTV Media Group, изнесе презентация относно нуждата от теливизионна реклама като част от медийния микс. За мен, както и за доста колеги от маркетинг бранша с които проведохме разговор през почивката, той не бе достатъчно убедителен. Да, когато става дума за масови продукти или услуги, които касаят ежедневния живот на потребителите, чиито производители имат достатъчно големи бюджети да си позволят теливизионна реклама, кампанията ще има ефект.

Но какво остава за малкия и среден български бизнес? Всеобща тайна е, че има много по-ефективни рекламни канали за достигане на целевата аудитория, при това с по-малко средства.

Ралица Бобичкова говори за Voyo България. Voyo сама по себе си е изключително проблемна платформа още от самото начало. Не заради технически грешки, колкото заради недомисленост и неадекватен пиар. Около нейното пускане, от bTV премахнаха голям брой клипове от свои предавания в YouTube, което предизвика масово недоволство сред потребителите. Отговорът на корпорацията бе кампания с Асен Блатечки, в която той бърка в чужди хладилници, защото му сваляли филмите безплатно и нямал какво да яде. С други думи, пиратството и качването на клипове в сайтове за споделяне на видео било много лошо нещо.

Потребителите, които не бяха много очаровани от изценирания глад на Блатечки, пък отговориха със своя собствена антикампания – салам за Блатечки, която бързо се разпространи в социалните мрежи, а после и в обществото.

Факт е, че българските интернет потребители все още не са свикнали да заплащат за филми и предавания в интернет. Причините са много – от богатите торент тракери в родното интернет пространство до факта,  че и да желаеш да заплатиш за музика или видео, трябва да го направиш през международни сайтове, защото просто добри български алтернативи няма.

И проблемът за премахването на социалния фактор на споделяне не е за подценяване. С платената си платформа Voyo, bTV премахнаха всякаква интерактивност между телевизия и интернет с единствената цел печалба. Ще си позволя да цитирам колегата Юруков, с чието мнение съм напълно съгласен:

Ако искам да споделя запис от конкретно предаване по BTV в блога ми, аз няма да мога в бъдеще. Особено, ако наистина премахнат всички клипове в YouTube. Настрана от факта, че така ще пострадат самите им продукции, изгарят се мостовете към креативността на зрителите. Те за телевизията са просто потребители – консуматори на продукта им, които най-нагло не са си плащали до сега. BTV излиза от мрежата с това си действие и се изолира в собствен платен балон на самоувереност. Боян Юруков

„Имаме 500,000 фена във Facebook. И какво да ги правим тези фенове?“, каза Александър Шумарски в разговор с мен по време на кафе паузата. Може би българският теливизионен зрител не очаква силно присъствие на любимите си канали в социалните мрежи и не е готов да допринася за развиването на пълноценно общество около любимите си канали? А може би медии като bTV, Nova, TV7 и т.н. се нуждаят от нова стратегия за неговото ангажиране?

bTV далеч не са единствената българска телевизия с недостатъчна ангажираност на своите фенове – напротив, бих казал, че са една от малкото, които полагат усилия в тази насока, макар и по мое мнение недостатъчни. Затова искам да отбележа, че не отправям директна критика към думите на Шумарски и презентациите на bTV, колкото отправям един конструктивен апел към родните медии за адекватни усилия в сферата на социалния интернет.

Webit Digital Summit

Пламен Русев, организатор на Webit Bulgaria

Имаше още много презентации и дискусии, които предпочетох да прекарам в разговори с колеги. Завършихме вечерта с афтърпарти в Culture Beat, където уморени, но весели и разпуснали, продължихме разговорите си за интернет пазара. За жалост на следващия ден, когато Webit Bulgaria продължи, ми изникна работа и не успях да присъствам. Life is life.

Webit Bulgaria е едно прекрасно събитие, в което разбирате последните тенденции и иновации на пазара, виждате се с много познати от българския интернет пазар и правите също толкова много нови запознанства. Едно събитие с уникална атмосфера, което си струва да посетите. Поздравления на Пламен Русев, който всяка година прави всичко това възможно.

Ако желаете да използвате снимките ми от събитието във вашия уебсайт, чувствайте се свободни да ги свалите от албума във flickr.com. Не е нужно да посочвате източник, но моля да запазите watermark-a.